June 30, 2022

YouTube Videosu Nasıl Yapılır

YouTube Videosu Nasıl Yapılır

YouTube’a yüklemek ve internet topluluğunun geri kalanıyla paylaşmak için kendi videolarınızı yapmakla ilgileniyor musunuz? Eğer öyleyseniz ve bunu ilk kez deniyorsanız, kendi videolarınızı nasıl çekebileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Bir YouTube videosu yapma süreci karmaşık gibi görünse de, zorunlu değildir. Düşük düzeyde bilgisayar bilgisi olanlar bile kendi videolarını başarıyla oluşturabilirler ve bunların çoğu daha sonra YouTube’a düşer.

YouTube Videosu Nasıl Yapılır

Bir YouTube videosu yapmanın ilk adımı bir video kayıt cihazı edinmektir. Video kayıt cihazları bir dizi farklı formatta gelir. Örneğin, cep telefonlarını, web kameralarını veya geleneksel kameraları kullanmak mümkündür. Bir YouTube videosu çekmenize yardımcı olması için cep telefonunuzu kullanmakla ilgileniyorsanız, cep telefonunuzun video kayıt özelliklerine sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Çoğu yeni, modern cep telefonunun yaptığını göreceksiniz. En iyi kalitede videolar için geleneksel video kameraları, özellikle dijital kameraları kullanmak istersiniz, ancak web kameraları da düşük maliyetli güzel alternatiflerdir.

Elinizde bir video kayıt cihazı olduğunda kendi videolarınızı yapmaya başlayabilirsiniz. YouTube’daki popüler videolar arasında video blogları, komedi skeçleri, nasıl yapılır videoları veya seyahat videoları bulunur. İster sahnelenmiş ister anlık etkinlikler veya konuşmalar olsun, hemen hemen istediğiniz türde video çekebilirsiniz. Bir YouTube videosu oluştururken, YouTube’un gönderebileceğiniz video sayısını sınırlamadığını, ancak geleneksel bir YouTube üyelik hesabınız varsa tüm videoların on dakika veya daha az olması gerektiğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle videolarınızın on dakikadan uzun olmasını istiyorsanız ya hesabınızı yükseltmeniz ya da videolarınızı farklı segmentlerde yapmanız gerekiyor.

YouTube videonuzu yaparken, kalitenin iyi olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bunun için doğrudan kameraya konuşmak veya yükseltilmiş sesler kullanmak iyi bir fikirdir. Bu, YouTube’da videolarınızı izleyenlerin ne söylediğinizi gerçekten anlamasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca aydınlatmanın iyi olduğundan emin olmanız önerilir. Film çekmek için en iyi zaman gündüzdür. Filmlerinizi ister içeride ister dışarıda olsun, gece çekmek istiyorsanız, uygun miktarda aydınlatmaya sahip olduğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Görülmesi zor bir video izlemekten daha kötü bir şey yoktur.

YouTube videolarınızın kaliteli olmasını sağlamak için yukarıda belirtilenler gibi birkaç adım olsa da, sorunları daha sonra çözmenin bir yolu vardır. Bunu film düzenleme yazılımı ile yapabilirsiniz. Düzenleme yazılımını taşımak, isterseniz videolarınızı YouTube’a yüklemeden önce önizlemenizi ve düzenlemenizi sağlar. Nispeten yeni bir bilgisayarınız varsa, bilgisayarınızda zaten film düzenleme yazılımı bulabilmeniz gerekir. Film düzenleme yazılımı bulamıyorsanız, ücretsiz yazılım programları edinebilmeniz ve hatta çevrimiçi olarak veya yerel medya mağazalarınızın birinden lüks yazılım programları satın alabilmeniz gerekir.

Videolarınızı YouTube’da paylaşmadan önce düzenlemek isteyip istemediğinize karar vermek size aittir, ancak özellikle bilgisayarınızda zaten bir film düzenleme programı varsa, en azından bunu araştırmanız önerilir. Filmlerinizi izlemek ve düzenlemek, değiştirmek veya kaldırmak istediğiniz bir şey olup olmadığını görmek isteyeceksiniz. Eğer öyleyse, bunu yapmanın zamanı, videonuzu YouTube web sitesinde yayınlamadan öncedir. YouTube videolarınızı düzenlemek veya en azından önce önizlemek, muhtemelen kalitelerini artıracaktır ve bu da YouTube videolarınızın elde ettiği gösterimi iyileştirmeye yardımcı olacaktır. Birçok YouTube üyesi ilginç buldukları videoları tanıdıklarıyla paylaşır ve sizin videolarınız da bunlardan biri olabilir.