July 14, 2022

Kendi YouTube Videolarınızı Yapmanın Artıları ve Eksileri

Kendi YouTube Videolarınızı Yapmanın Artıları ve Eksileri

YouTube’da ücretsiz video izlemekten keyif alan milyonlarca internet kullanıcısından biri misiniz? Eğer öyleyseniz, kendi YouTube videonuzu oluşturma fikri aklınızdan geçmiş olabilir; sahip mi? Öyleyse, kendi YouTube videonuzu yapıp ardından YouTube web sitesine yüklemeniz gerekip gerekmediğini merak ediyor olabilirsiniz. Kararınızı verirken, bunu yapmanın artılarını ve eksilerini incelemeniz tavsiye edilir.

Kendi YouTube Videolarınızı Yapmanın Artıları ve Eksileri

Kendi YouTube videonuzu yapmak söz konusu olduğunda, bunu yapmanın bir takım dezavantajları veya dezavantajları vardır. Belki de kendi videonuzu oluşturup ardından YouTube’a yüklemenin en büyük dezavantajı, aslında videoyu tüm dünyayla paylaşıyor olmanızdır. Birçok kişi yanlışlıkla videolarının yalnızca YouTube üyeleri tarafından görüleceğine inanıyor, ancak bu doğru değil. Herhangi bir internet kullanıcısı, YouTube hesabı olmayanlar bile, YouTube’daki videoları görüntüleyebilir. Aslında, YouTube video görüntüleyicilerinin tanıdıklarına bir YouTube video bağlantısını e-postayla göndermeleri alışılmadık bir durum değildir. Bu nedenle, YouTube videolarınızın alabileceği görüntülemeler, beklediğinizden veya istediğinizden daha fazla olabilir.

YouTube web sitesine yüklediğiniz herhangi bir video, internet bağlantısı olan hemen hemen herkes tarafından görüntülenebildiğinden, ifşa ettiğiniz bilgi miktarına dikkat etmek isteyebilirsiniz. Örneğin, bir video blogu yapıyorsanız, gerçek adınızı veya en azından tam adınızı vermek istemeyebilirsiniz. Yaşadığınız yeri belirtmemeniz de önemlidir. İsterseniz, ikamet ettiğiniz eyaleti belirtmek isteyebilirsiniz, ancak özellikle adınızı açıklarsanız asla şehir veya kasaba vermeyin. Size bilgi isteyen kişisel mesajlar gönderenler de dahil olmak üzere herhangi bir YouTube üyesine herhangi bir kişisel bilgi vermekten kaçınmak isteyeceksiniz. Çoğu çevrimiçi web sitesinde olduğu gibi, YouTube tehlikeli bir yer olabilir, ancak farkında olduğunuz sürece güvende kalabilirsiniz.

Videolarınızı YouTube web sitesine yüklemenin birkaç dezavantajı veya dezavantajı olsa da, bunu yapmanın bir takım artıları veya artıları da vardır. Bu avantajlardan biri kullanım kolaylığıdır. Kendinizi bilgisayar konusunda beceriksiz olarak görseniz bile, videonuzu veya videolarınızı YouTube’da hazırlayabilmeli, yükleyebilmeli ve paylaşabilmelisiniz. Dürüst olmak gerekirse, tek ihtiyacınız olan bir video kamera veya web kamerası gibi bir video kayıt cihazı ve artık çoğu bilgisayarda standart olarak gelen bir film düzenleme yazılımı programı. Videonuzu bilgisayarınıza yükledikten ve düzenledikten sonra, isterseniz, YouTube’un adım adım yükleme talimatlarını izlemeniz yeterli olacaktır ve ardından videonuz birkaç dakika gibi kısa bir sürede paylaşıma hazır olacaktır.

Kendi videolarınızı diğer internet kullanıcılarıyla paylaşmak için YouTube’u kullanmanın bir başka profesyoneli de kullanımlardır. Çok sayıda internet kullanıcısı YouTube videolarını eğlence veya kişisel nedenlerle kullansa da, bunları iş için veya en azından görünürlüğünü artırmak için kullanan birçok kişi var. Milyonlarca internet kullanıcısının YouTube’da video izlediğini unutmamalısınız. YouTube videonuzun bir milyon kez görüntülenmesi pek olası olmasa da, epey bir görüntü elde edebilirsiniz. İster web sitesi tasarımcısı ister çevrimiçi oyuncu olarak hizmetlerinizin reklamını yapıyor olun, bunu YouTube üzerinden yapabilirsiniz. Yapmak isteyeceğiniz tek şey, spam yaklaşımını benimsememeye çalışmaktır. Kendinizi bir web sitesi tasarımcısı olarak tanıtıyorsanız, bir web sitesi yaparken birkaç video çekmeyi deneyin veya yaptığınız web sitelerini keşfetmek için videonuzu kullanın. Videonun sonuna iş bilgilerinizi eklemek, amacınızı anlatmak için harika bir yoldur, ancak YouTube videonuzu bir reklammış gibi göstermeden.

Gördüğünüz gibi, kendi YouTube videolarınızı oluşturmanın bir takım avantajları ve dezavantajları veya artıları ve eksileri vardır. Yukarıda belirtildiği gibi, en iyi kararınızı kullanmanız önerilir. Tabii ki, isterseniz YouTube’da bir video yayınlayabilirsiniz, ancak bunu güvenli bir şekilde yaptığınızdan emin olun.