July 28, 2022

YouTube Videoları Hazırlamak için Bilmeniz Gereken Güvenlik İpuçları

YouTube Videoları Hazırlamak için Bilmeniz Gereken Güvenlik İpuçları

Kısa videolar veya filmler yapmaktan hoşlanıyor musunuz? Bunu yaparsanız, YouTube’u seveceksiniz. YouTube, sizin gibi internet kullanıcılarının kendi hazırladıkları videoları başkaları tarafından görüntülenebilecekleri web sitesine yüklemelerini sağlayan çevrimiçi bir video paylaşım sitesidir. Kendi YouTube videolarınızı yapmak ve paylaşmak eğlenceli ve heyecan verici olsa da, bunu yaparken biraz dikkatli olmak isteyeceksiniz. YouTube’da video yayınlamak, özellikle yanlış yapılırsa tehlikeli olabilir. Bu nedenle, YouTube videolarınızı oluştururken internet güvenliğini her zaman aklınızın bir köşesinde tutmanız önerilir.

YouTube Videoları Hazırlamak için Bilmeniz Gereken Güvenlik İpuçları

Belki de hatırlamanız gereken en önemli güvenlik ipucu kimliğinizi korumaktır. YouTube videolarınızda adınızı, özellikle de tam adınızı kullanmaktan kaçınmak isteyeceksiniz. Ayrıca herhangi bir YouTube videonuzda adresinizden bahsetmekten de kaçınmak isteyeceksiniz. Yaşadığınız şehirden veya kasabadan bahsetmenin uygun olduğunu düşünebilirsiniz, ancak sokak adresinizi vermediğiniz sürece bunu yeniden düşünmek isteyebilirsiniz. Becerikli çok sayıda internet kullanıcısı vardır; doğru bilgilerle, yaşadığınız yer de dahil olmak üzere sizinle ilgili önemli bilgileri kolayca bulabilirler.

YouTube’un bu kadar popüler olmasının nedenlerinden biri, YouTube sitesine ücretsiz olarak film izleyebilmeniz veya yükleyebilmeniz bir yana, diğer internet kullanıcılarıyla YouTube videolarını oylayabilmeniz, yorum bırakabilmeniz veya YouTube videoları hakkında konuşabilmenizdir. Belirli üyelerle yeterince konuşursanız, onlarla yakın bir çevrimiçi arkadaşlık geliştirebilirsiniz. Yine de, daha önce bahsedilen güvenlik ipucunu aklınızda tutmanız önerilir; kişisel bilgilerinizin hiçbirini vermeyin. YouTube kullansanız da kullanmasanız da interneti her kullandığınızda, konuşmanızın diğer ucundaki bilgisayar ekranının arkasında kimin oturduğunu doğrulamanın imkansız olmasa da zor olduğunu hatırlamanız gerekir. Hangi çevrimiçi alışveriş olursa olsun, kimliğinizi korumak isteyeceksiniz.

YouTube Videoları Hazırlamak için Bilmeniz Gereken Güvenlik İpuçlarıKonu sizi daha fazla araştıran internet kullanıcılarının söz konusu olduğunda, birçok YouTube video göndericisi, birinin neden böyle bir şey yaptığını merak ediyor. Farklı bireylerin farklı güdüleri olsa da, her zaman bu güdülerin sizin çıkarınıza olmadığını varsaymalısınız. Yukarıda belirtildiği gibi, farklı internet kullanıcılarının farklı nedenleri vardır, ancak onları motive eden bir şey, baştan çıkarıcı veya çekici görünen internet kullanıcılarıdır. Bir video blogu veya bir komedi skeci oluşturuyor olsanız bile, görünüşünüzü yakından takip etmek isteyeceksiniz. Elbette, elinizden gelenin en iyisini yapmak isteyeceksiniz, ancak çok ileri gitmediğinizden emin olmak istersiniz, çünkü birçok kişi niyetinizi yanlış yorumlayabilir; muhtemelen seni zarara sokuyor.

Ayrıca, kendinizin ve arkadaşlarınızın videosunu çekiyorsanız, çevrimiçi yayınladıklarınıza dikkat etmeniz önerilir. Tüm video yıldızlarının, videoyu YouTube’da paylaşmak üzere yayınlama niyetinizi bildiğinden emin olmanız gerekir. Samimi bir şekilde çektiğiniz bir videonuz varsa, en iyi kararınızı kullanmanız gerekir. Sadece size olumsuz yansımayabileceğinden, aynı zamanda sizi sıcak suya da sokabileceğinden, birinin mahremiyetine zarar verme konusunda dikkatli olmak istersiniz. Ayrıca, haklarına sahip olmadığınız filmlerin, televizyon programlarının veya müzik videolarının kliplerini yayınlamaktan kaçınmanız önerilir. Bu bir telif hakkı ihlalidir. Çoğu durumda, YouTube videonuz basitçe çekilir, ancak nadir durumlarda yasal işlemle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Daha önce bahsedilen güvenlik ipuçları, YouTube web sitesine yüklenecek bir video hazırlarken aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz pek çok ipucundan yalnızca birkaçıdır. Dürüst olmak gerekirse, en iyi kararınızı kullanırsanız en iyisidir. Genel olarak bir YouTube videosu yapmak gibi bir şey yapmaktan rahatsızlık duyarsanız, genellikle başınıza gelebilecek en iyi bela işareti olduğu için iç sesinizi dinlemeniz önerilir.