July 9, 2022

YouTube’u Çocuklarınızla Tartışmanın Önemi

YouTube’u Çocuklarınızla Tartışmanın Önemi

Ebeveyn misiniz? Eğer öyleyse, çocuğunuz interneti kullanacak yaşta mı? Lise ve hatta ortaokulda okuyan bir çocuğunuz varsa, olması gerektiği gibi internet güvenliği konusunda endişelisiniz. Çevrimiçi olarak, YouTube dahil, çocuklarınıza hitap eden çok sayıda web sitesi vardır. Bu web sitelerinin tek sorunu, düzgün kullanılmadıkları takdirde tehlikeli olabilmeleridir. Bu nedenle YouTube gibi popüler internet sitelerini çocuklarınızla tartışmanız önerilir.

YouTube'u Çocuklarınızla Tartışmanın Önemi

Çocuklarıyla YouTube hakkında konuşmak söz konusu olduğunda, YouTube’un tam olarak ne olduğunu merak eden birçok ebeveyn var. YouTube’u daha önce hiç duymadıysanız veya ziyaret etmediyseniz, çocuklarınızla bunun hakkında konuşmadan önce yapmanız önerilir. YouTube web sitesini ziyaret ettiğinizde bunun bir video paylaşım sitesi olduğunu göreceksiniz. On üç yaşında ve daha büyük olanlar ücretsiz bir YouTube hesabına kaydolabilirler. Bir hesap kaydedildikten sonra, hesabı olanlar YouTube videolarını izleyebilir, derecelendirebilir veya diğer YouTube üyeleriyle tartışabilir ve kendi videolarını çevrimiçi olarak paylaşabilir.

YouTube güvenliği ile odak noktasının çoğu video yüklemeye ve paylaşmaya verilmelidir, ancak video izlemeye de dokunmanız da önemlidir. Yetişkinlere uygun içeriğe sahip bir dizi YouTube videosu var. YouTube, bu videoların her birinin şu veya bu şekilde işaretlenmesini sağlamaya çalışsa da, hepsi değildir. Çocuğunuza sadece bir çocuk olduklarını hatırlatmak isteyeceksiniz. Hatta izledikleri video türlerine sınır koymak isteyebilirsiniz. Örneğin, YouTube’da nasıl yapılır kılavuzları gibi eğitici videolar bulmak daha olasıdır. Aynı anda biraz eğitim alacakları için, çocuklarınızın bu tür videoları izlemesi iyi bir fikir olabilir.

Daha önce belirtildiği gibi, odağın çoğu YouTube’a video yüklemeye verilmelidir. Geçmişte, çok sayıda YouTube üyesi en sevdikleri filmlerden, televizyon programlarından veya müzik videolarından klipler içeren videolar yayınladı. Telif hakkı sorunları nedeniyle YouTube, uygun izin alınmadan aslında yasa dışı olduklarından bu tür videoları azaltmaya çalışıyor. Telif haklarına ve nasıl çalıştıklarına aşina olmayabilecekleri için bunu çocuklarınıza açıklamak isteyebilirsiniz. Çoğu durumda, çocuklarınız YouTube’da yapma izni olmayan bir video yayınlarsa, video büyük olasılıkla kaldırılacaktır, ancak giderek daha fazla şirket çalışmalarının internette görüntülenmesinden bıktıkça, daha ciddi adımlar atılacaktır. alınabilir.

YouTube’da bir video paylaşırken veya hatta yalnızca YouTube web sitesine koymak amacıyla bir video hazırlarken bile çocuklarınızla güvenlik hakkında konuşmanız önemlidir. Lise öğrencileri de dahil olmak üzere birçok genç yetişkinin yaptığı popüler video türlerinden biri video bloglarıdır. Video bloglar, birinin hayatındaki olayları özetledikleri geleneksel bloglar gibidir, ancak bunlar video formatındadır. Video blogundaki tek sorun, birçok YouTube üyesinin kameranın önünde oturması ve herkesin görmesi için yüzlerini sergilemesidir. Bu güvenli kabul edilebilirken, çok fazla bilgi vermek, yüzünüzü göstermek değildir. Çocuklarınıza hiçbir koşulda tam adlarını, adreslerini veya telefon numaralarını, hatta cep telefon numaralarını vermemeleri gerektiğini bildirmek isteyeceksiniz.
Ayrıca çocuklarınızla internet avcıları hakkında konuşmanız tavsiye edilir. YouTube üyeleri birbirleriyle konuşabilse de, çevrimiçi yırtıcılarla tanışmanın tehlikeleri MySpace gibi geleneksel sosyal ağ sitelerinde olduğu kadar yüksek değil, ancak tehdit hala var. Bilgisayarın arkasında kimin olduğunu asla bilemeyecekleri için, çocuklarınızın diğer YouTube üyeleriyle konuşmasını istemediğinizi bilmelerini sağlayın. Siz ve çocuklarınız bir anlaşmaya varamazsanız, YouTube web sitesini bilgisayarlarınızdan engellemeyi düşünebilirsiniz.