June 23, 2022

Videolarınızı YouTube’a Yükleme

Videolarınızı YouTube’a Yükleme

Yapmış olabileceğiniz videoları YouTube web sitesine yüklemekle ilgileniyor musunuz? YouTube, genellikle video paylaşım sitesi olarak anılan bir web sitesidir. Sizin gibi internet kullanıcılarının kendi yaptıkları videoları yüklemelerine ve paylaşmalarına olanak tanır. Çok sayıda üye ve site ziyaretçisi ile videonuzun veya videolarınızın YouTube’da görüntülenmesi, videolarınızın binlerce kez görüntülenmesini sağlayabilir.

Videolarınızı YouTube'a Yükleme

YouTube web sitesine ilk kez video yüklüyorsanız, bunu tam olarak nasıl yapabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. İyi haber şu ki, YouTube’a video yüklemek nispeten kolay bir süreç. YouTube, yalnızca videolarınızı nasıl yükleyeceğiniz konusunda adım adım talimatlar vermekle kalmaz, aynı zamanda size video yükleme ipuçları da sağlar; yalnızca videolarınızın yüklenmesini mümkün kılmakla kalmayacak, aynı zamanda kalitelerini artırmaya da yardımcı olacak ipuçları.

YouTube’u daha önce sadece video izlemek için bile kullandıysanız, videolarınızı yüklemeye ve paylaşmaya başlamadan önce bir YouTube hesabınızın olması gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. Sizin için bir YouTube hesabına kaydolmak sadece ücretsiz değil, aynı zamanda kolaydır. Sadece birkaç kişisel soruyu yanıtlamanız gerekiyor. Örneğin, adınız, posta kodunuz, yaşadığınız ülke, e-posta adresiniz, doğum tarihiniz ve cinsiyetiniz sorulur. Kayıt formunu gönderdikten sonra, size bir doğrulama e-postası gönderilecektir. Bu e-postadaki talimatları izledikten sonra hemen YouTube’a video yüklemeye başlayabilmeniz gerekir.

Videonuzu YouTube web sitesine yüklemeden önce, bilgisayarınıza indirmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, gözden geçirmek isteyeceksiniz. Bu, bir film düzenleme yazılımı programı ile yapılabilir. Videonuzu YouTube’a göndermeden önce düzenlemek istiyorsanız, şimdi tam zamanı. YouTube videonuzu düzenlerken veya kaydederken YouTube, videoyu .Divx veya .Xvid dosyası olarak kaydetmenizi önerir. Ayrıca sesinizin .mp3 biçiminde olduğundan emin olmanızı önerirler. Videonuzu bilgisayarınıza resmi olarak kaydettikten sonra, YouTube web sitesine yüklemeye başlayabilirsiniz.

İlk adım, YouTube hesabınızda oturum açtığınızdan emin olmaktır. Bunu yaptıktan sonra, YouTube web sitesinin en üstünde bulunabilecek olan “Video Yükle” bağlantısını tıklamanız gerekecek. Ardından, videonuzu tanımlamanızın isteneceği bir sayfaya yönlendirileceksiniz. YouTube, mümkün olduğunca açıklayıcı olmanızı ister. Videonuz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi girdikten sonra, “Git Bir Dosya Yükle” bağlantısını tıklamanız gerekecektir. Bu, bilgisayarınızdan bir dosya seçmenize olanak tanır; son kaydettiğiniz videoyu içeren dosya. Doğru videoyu seçtikten sonra, eylemlerinizi onayladıktan sonra videonuz otomatik olarak yüklenmeye başlayacaktır.

Yükleme işleminden bahsetmişken, videonuzun YouTube web sitesine yüklenmesi için geçen sürenin değişeceğini göreceksiniz. Video dosyanızın boyutu ne kadar büyükse, videonuzun YouTube web sitesine yüklenmesi o kadar uzun sürer. Dürüst olmak gerekirse, YouTube yalnızca birkaç dakika sürebileceğini, ancak bir saat kadar sürebileceğini de belirtiyor. Video dosyanızın boyutunun yanı sıra sahip olduğunuz internet bağlantı türü de yükleme sürelerinizi etkiler. Örneğin, çevirmeli bir internet bağlantınız varsa, videolarınızın yüklenmesi DSL veya kablolu internete göre daha uzun sürer.

YouTube, videonuzun yüklenmesinden sonraki yirmi dört saat içinde, videonuzun YouTube video aramalarında olduğu gibi doğru kategori altında listelenmesi gerektiğini belirtir. Bu, birçok internet kullanıcısı kendi ilgi alanlarına uyan videoları aradığı için videolarınızın en çok izlenme almaya başlayacağı zamandır.