June 10, 2022

YouTube Videosu Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir

YouTube Videosu Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

YouTube, tıpkı sizin gibi internet kullanıcılarının video paylaşmasına veya sınırsız sayıda izlemesine olanak tanıyan popüler bir çevrimiçi web sitesidir. YouTube’da video yayınlayan kişilerin önemli bir kısmı ortalıkta dolaşan videoları yayınlarken, aslında yalnızca YouTube’a yüklemek ve diğer internet kullanıcılarıyla paylaşmak amacıyla video yapan daha birçok kişi var. Bu kişilerden biriyseniz, aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz birkaç nokta vardır.

YouTube Videosu Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir YouTube videosu yapmak söz konusu olduğunda, ihtiyacınız olacak şeylerden biri bir video kayıt cihazıdır. Popüler video kayıt cihazları arasında video kamera, web kameraları ve video kayıt özelliklerine sahip cep telefonları bulunur.

Mümkünse, bu video kayıt cihazları genellikle en iyi kaliteyi ürettiğinden, bir web kamerası veya video kamera kullanmayı denemek isteyeceksiniz. YouTube videonuzun hit olmasını istiyorsanız kalite, dikkate almak isteyeceğiniz bir şeydir. Birçok YouTube video izleyicisi, düşük kaliteli videoları izlemekten hoşlanmaz; aslında, herkes onları izlemeyi bitirmek için etrafta dolanmaz.

Düzenleme ayrıca dikkate almak isteyeceğiniz bir şeydir. YouTube aslında sizi videonuzu sitelerine yüklemeden önce incelemeye teşvik ediyor. Değiştirilmesini istediğiniz herhangi bir şey fark ederseniz, videonuzu YouTube’a yüklemeden önce düzenlemeniz önerilir.

Elbette, istemiyorsanız videonuzu düzenlemek zorunda değilsiniz, ancak videonuzu düzenlemek aynı zamanda YouTube videonuzun genel kalitesini de iyileştirebilir. Ayrıca yapılması nispeten kolaydır. Çoğu bilgisayar, önceden yüklenmiş film düzenleme yazılım programları ile birlikte gelir. Bir film düzenleme yazılımı programı ve YouTube videonuzla oynamak bile iyi bir fikir olabilir; ne kadar eğlenceli olabileceğine şaşırabilirsiniz.

Özellikle bir komedi videosu yapmayı planlıyorsanız, videonuzun içeriğini düşünmeniz ve incelemeniz de önemlidir. Komedi videoları YouTube’da popülerdir, ancak çok sayıda insanın YouTube’u eğlence için ziyaret ettiğini hatırlamanız gerekir. Bu bireylerin çoğu farklı ırklardan, cinsiyetlerden ve dinlerdendir.

Kasıtlı olsun ya da olmasın, izleyicilerinizden herhangi birini rahatsız etme konusunda dikkatli olmak isteyeceksiniz. Komedinin farklı bireyler için farklı şeyler ifade ettiğini unutmayın. Tabii ki, istediğiniz YouTube videosunu hemen hemen her türde yapma hakkına sahipsiniz; en iyi kararınızı kullanmanız önerilir. YouTube videoları yapmakta iyiyseniz, YouTube’da kendiniz için bir isim yapabilirsiniz, ancak bunun iyi olmasını isteyeceksiniz.

Bir YouTube videosu hazırlarken güvenliği incelemeniz de önemlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, komedi videoları YouTube’da popülerdir ve video blogları da öyle. Video bloglar, internet kullananların bloglarını basılı değil de kamera önünde okudukları yerlerdir.

Video blogları yapmak eğlencelidir, ancak hem YouTube’daki hem de YouTube dışındaki birçok video blog yazarı, kendileri hakkında çok fazla bilgi verme hatasına düşer. Güvenliğiniz için, özellikle video blogunuzda yüzünüzü gösteriyorsanız, gerçek adınızı vermekten kaçınmak isteyeceksiniz. YouTube videolarınızın hiçbirinde gerçek adınızdan bahsetmemeniz, ancak kesinlikle adresinizden veya telefon numaralarınızdan bahsetmemeniz tavsiye edilir. Kişisel bilgilerinizi açıklamamanız kendi güvenliğiniz içindir. YouTube videolarınızı kimin izlediğini veya ne düşündüğünü asla gerçekten bilemeyeceğinizi hatırlamanız gerekir.

Yukarıda bahsedilen noktalar, daha sonra YouTube’da yayınlanacak bir video hazırlamadan önce aklınızda bulundurmak isteyeceğiniz birçok noktadan sadece birkaçıdır. Kısacası, kaliteyi hedefleyin ve internet güvenliğini göz önünde bulundurun; YouTube videonuz bir hit olabilir.