August 16, 2022

YouTube Kullanırken Neden Dikkatli Olmalısınız

Lise Öğrencileri: YouTube Kullanırken Neden Dikkatli Olmalısınız?

YouTube’u kullanmayı seven bir lise öğrencisi misiniz? YouTube’da sadece video izlemekten zevk almıyor olabilirsiniz, aynı zamanda kendi videolarınızı yapıp paylaşmak da isteyebilirsiniz. Lisede olsanız bile, YouTube on üç ve daha büyük yaştakilerin videolarını paylaşmalarına izin verdiği için bunu YouTube ile yapabilirsiniz. Bunu yapmak eğlenceli olsa da, YouTube videolarınızı hazırlarken biraz dikkatli olmanız gerekir.

YouTube Kullanırken Neden Dikkatli Olmalısınız

YouTube videolarınızı hazırlarken dikkatli misiniz? Bunu neden yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız, bariz güvenlik endişelerinin yanı sıra, tüm bu endişenin nedenini de merak ediyor olabilirsiniz. Farkına varmadığınız şey, YouTube videolarınız da dahil olmak üzere çevrimiçi içeriğinizin okulunuzla ilişkili kişiler tarafından izlenebileceğidir. Bu görüşler arkadaşlarınızdan, diğer sınıf arkadaşlarınızdan ve hatta okul yetkililerinden gelebilir. Bu nedenle, YouTube video içeriğinizi iyice incelemeniz ve daha sonra size herhangi bir zarar gelmeyeceğinden emin olmanız son derece önemlidir.

Özellikle lise öğrencisiyseniz, kaçınmanız gereken YouTube video içeriği söz konusu olduğunda, en bariz olanı yasa dışı faaliyetlerdir. Ne kadar önemsiz görünürse görünsün, kendinizin veya arkadaşlarınızın reşit olmayan içki içtiği, uyuşturucu kullandığı veya başka bir suç işlediğine dair videonun olmasını istemezsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, videolarınızla kimin karşılaşacağını asla bilemezsiniz. Liselerin ve dedikodunun günümüzde işleyiş şekline göre, sınıf arkadaşlarınızdan biri YouTube’da bir videonuzu bulsa, muhtemelen o videoyu kendilerine saklamaz; neredeyse her zaman tanıdıkları başkalarıyla paylaşacaklar.

Kaçınmak isteyebileceğiniz başka bir video içeriği türü, okulunuzdaki diğer öğrenciler için rahatsız edici içeriktir. Bu tür içerikler en çok video bloglarında karşımıza çıkıyor. Birçok internet kullanıcısı, hayal kırıklıklarını dışa vurmak veya günleri hakkında konuşmak için video blogları kullanır. Lise öğrencisiyseniz, okulu, arkadaşlarınızı veya sınıf arkadaşlarınızı tartışmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmak fazlasıyla mümkün olsa da, çok olumsuz ve hatta tehdit edici görünmekten kaçınmak isteyeceksiniz. Şaka yapıyor olsanız da, “Onu öldürebileceğim için çok kızgınım” sözü, bir video blogu olsun ya da olmasın, YouTube videonuzu izleyen biri tarafından bağlamın dışına çıkarılabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, YouTube videolarınızı izleyebilecek birçok kişiden biri sınıf arkadaşlarınız ve hatta okul yetkililerinizdir. Hepimiz sınıf arkadaşlarımızın havalı olduğuna inanmak istesek de, hepsi değil. Sınıf arkadaşlarınızdan biri YouTube’da rahatsız edici veya zevksiz bulduğu bir video bulursa, bunu okulunuza bildirebilir. Okulunuzdan bahsetmişken, birçok okul artık öğrencilerini ve etkinliklerini izlemek için interneti yani sosyal paylaşım sitelerini kullandığından okul yetkilileriniz YouTube videolarınıza bile rastlayabilir. YouTube videolarınızda belgelenmiş yasa dışı faaliyetlere sahip olmak, sizin için birden fazla şekilde sorun yaratabilir.

Belgelenen yasa dışı faaliyetler veya tehditler içeren YouTube videoları söz konusu olduğunda, maruz kalacağınız sonuçlar (varsa) söz konusu okul bölgesine bağlı olacaktır. Okul bölgelerinin, yasadışı faaliyetlerde bulunduklarını tespit ettikleri öğrencileri, bu faaliyetler okul mülklerinde gerçekleştirilmemiş olsa bile askıya almaları nadir değildir. Spor da dahil olmak üzere ekstra döngüsel faaliyetlere katılırsanız, kendinizi tüm spor takımlarından veya diğer okul sponsorlu organizasyonlardan geçici veya kalıcı olarak uzaklaştırılmış bulursunuz. Diğer öğrencilere yönelik tehditlerin belgelenmesi gibi ciddi durumlarda, yetkililerle iletişime geçilmesi nadir değildir.

Gördüğünüz gibi, videolarınızı YouTube’da çekip paylaşmadan önce düşünmemenin ciddi sonuçları var. Siz de dahil olmak üzere tüm lise öğrencilerinin, YouTube’u eğlenceli bir eğlence kaynağı olarak kullanmadan önce geleceğini düşünmeleri isteniyor.