August 5, 2022

Tüm YouTube Kurallarını Bilmenin ve Uymanın Önemi

Tüm YouTube Kurallarını Bilmenin ve Uymanın Önemi

YouTube topluluğuna katılmak ister misiniz? Eğer öyleyseniz, ücretsiz bir YouTube üyelik hesabı için kaydolmanız gerekir. Kayıt olmak için, size birkaç kişisel soru soracak kısa bir form doldurmanız gerekiyor. Birkaç dakika içinde izlediğiniz YouTube videolarını derecelendirmeye veya incelemeye, hatta kendi videolarınızı yüklemeye başlayabilirsiniz! Kulağa ne kadar eğlenceli geliyor?

Tüm YouTube Kurallarını Bilmenin ve Uymanın Önemi

YouTube çok eğlenceli olsa da, yalnızca video izlemekle ilgileniyorsanız veya kendi videonuzu yüklemek istiyorsanız, YouTube’un diğer tüm çevrimiçi web siteleri gibi bir takım kuralları ve kısıtlamaları vardır. Sadece bu kuralları bilmeniz değil, aynı zamanda bunlara uymanız da önemlidir, çünkü uymamanın bir takım sonuçları vardır. YouTube’da uygulanan kurallardan yalnızca birkaçı aşağıda özetlenmiştir.

Yalnızca YouTube videolarını izlemekle ilgileniyorsanız, kendinizinkini yüklemek zorunda değilsiniz, sizin için daha az kural ve kısıtlama olduğunu göreceksiniz. Ücretsiz bir YouTube hesabına kaydolmakla ilgili en yaygın kurallardan biri. Sizden adınız, ülkeniz, posta kodunuz, doğum tarihiniz ve cinsiyetiniz gibi yalnızca minimum miktarda kişisel bilgi istenir, ancak dürüst olmanız önerilir. Ayrıca, birden fazla YouTube hesabı oluşturmanıza gerek yoktur. YouTube giriş bilgilerinizi unutursanız, YouTube oturum açma adınızı ve şifrenizi almak için YouTube’un talimatlarını uygulayabilirsiniz.

Birçok YouTube video izleyicisinin uyması gereken diğer bir kural, YouTube video sayfalarına yorum bırakmak veya YouTube forumlarına katılmakla ilgilidir. Bir YouTube videosu göndericisi için yorum bıraktığınızda, en iyi kararınızı kullanmanız önerilir. Tabii ki, isterseniz olumsuz geri bildirim bırakabilirsiniz, ancak bunu zevkli bir konuda yapmanız önerilir. Kötü bir dil kullanmaktan kaçınmak ve kesinlikle diğer YouTube üyelerini tehdit etmemek isteyeceksiniz. Bunu yapmak, muhtemelen yalnızca mesajınızı iptal etmekle kalmaz, aynı zamanda YouTube hesabınızı da askıya alabilir.

Daha önce de belirtildiği gibi, YouTube’a video yüklemeyi ve diğer internet kullanıcılarıyla paylaşmayı planlıyorsanız, uymanız gereken daha fazla sayıda kural bulmanız daha olasıdır. Bu kurallardan biri videonuzun içeriğini içerir. Doğası gereği yasa dışı olan içerik yayınlamamanız önerilir. YouTube, videolarınızı kimin izleyeceğini asla bilemeyeceğinizden, videolarınızı hazırlarken dikkatli olmanızı önerir. Örneğin, artık birçok polis teşkilatı suçları çözmelerine yardımcı olmak için interneti kullanmaya başlıyor. Bu nedenle, yalnızca YouTube videolarınızı izleyen çevrimiçi yırtıcılardan değil, aynı zamanda kolluk kuvvetlerinin de aynı şeyi yapmasından endişe duymalısınız.

YouTube video içeriğinizle bağlantılı olarak, video içeriğinizin gerçekten size ait olduğundan da emin olmanız gerekir. Son zamanlarda, YouTube’un web sitelerinde çok sayıda telif hakkı bulunan materyale sahip olduğu için haberlerde yer aldığı birçok durum olmuştur. Bu yasadışı. Çevrimiçi yayınladığınız videoların aslında sizin tarafınızdan yapıldığından emin olmak isteyeceksiniz. Müzik kliplerini, televizyon kliplerini veya film kliplerini kullanmadan önce izin almanız gerekir. İzin alamazsanız, esasen birinin çalışmasını çalıyorsunuz demektir.

Yukarıda belirtilen kurallar, YouTube’u kullanırken uymanız beklenebilecek pek çok kuraldan yalnızca birkaçıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, YouTube kurallarını ihlal etmenin bir sonucu hesabınızın askıya alınmasıdır. YouTube kurallarına aykırı bir video gönderdiyseniz videonuz kaldırılabilir. Uyuşturucu kullanmak, reşit olmayan içki içmek veya bir soygunu kaydetmek gibi bir suç işlerken yakalanırsanız, eylemlerinizden dolayı yargılanabilirsiniz. Bu nedenle, kendi güvenliğiniz ve iyiliğiniz için YouTube’un tüm kurallarını bilmenizin yanı sıra her zaman bunlara uymanız gerekir.